• My Account

Gönüllüleri Motive Etmek

Gönüllüleri Motive Etmek

Bir vakıf ya da dernek yöneticisi olarak, muhtemelen gönüllülerin derneğinizin kalbi ve ruhu olduğunun farkındasınızdır. Hiçbir menfaat gözetmeden sadece derneğinizin amaçlarına ulaşmasına yardımcı olan bu insanların motivasyonu, derneğinizin amaçlarına ulaşabilmesi için kilit bir öneme sahiptir. Peki bir dernek yöneticisi olarak gönüllüleri motive etmek için neler yapabilirsiniz? 6 maddede neler yapacağınızı açıklamaya çalışalım.

1. Gönüllülük Nedenlerini Bilin

Gönüllülerin derneğinizin çalışmalarına neden katıldıklarını öğrenin. Bir insanı görevlendirmek ve motive etmek için onun neden orada olduğunu bilmeniz gerekir. Bu bazen kişinin sosyal bilinci, bazen yeni şeyler öğrenmek istemesi ve bazen de sosyalleşme isteği olabilir. Dernek yöneticisi olarak sizin göreviniz, gönüllülerin gönüllülük nedenini öğrenmek ve motivasyon stratejinizi ona göre şekillendirmektir. Her bireyin kendine özel nedenleri ve amaçları olduğunu da unutmamanız gerekir.

2. İletişim Kurun

Gönüllülerinizin motivasyonunu artırmak için belki de en etkili yol, dernek yöneticisinin onlarla iletişim kurmasıdır. Doğru planlanmış karşılıklı iletişim yöntemleri sayesinde gönüllülerinizin beklenti ve sorumluluklarını yönetme şansına sahip olursunuz. Onların fikirlerini dinlediğinizi ve önemli olduklarını hissettirmek, aidiyet duygusuna paralel olarak motivasyonu da önemli ölçüde artıracaktır.

3. Takdirinizi Gösterin

Gönüllüler, derneğiniz için yaptıkları işler karşılığında herhangi bir kazanç elde etmezler. Durumun bu özelliğini bir kenara bırakırsak, her insan karşılıksız yaptığı bir iş için en azından takdir edildiğini bilmek ister. Gösterdikleri çabaların karşılığını göremediklerinde gönüllülerin dernek ile bağlarının zayıflamaya başladığı ve sürecin aynı şekilde devam etmesi durumunda da dernekle olan bağlarını kopardıkları bilinen bir gerçektir.

Basit bir teşekkür çoğu zaman yeterli olsa da zaman zaman gönüllülerinizin ortaya koyduğu çabaların nasıl sonuçlar doğurduğunu vurgulamak için çeşitli ödül ve teşvikler veya etkinlikler de düzenlenebilir.

4. Onlara Nasıl Fark Yarattıklarını Gösterin

Gönüllüleri motive etmek için ortaya koydukları çabanın sonuçlarını görmelerine izin verin. Her birey, çabalarına değen bir sonuçtan mutlu olur. Örneğin, derneğiniz hasta hayvanların tedavisi üzerine faaliyet gösteriyorsa, iyileşen sokak hayvanları ile gönüllülerinizin temas kurmasına izin verin. Bir hayvan sever için hastalıktan kurtulmuş ve sevgiyle sallanan bir kuyruktan daha motive edici bir şey bulamazsınız.

5. Sosyal Tanınmayı Sağlayın

Gönüllüleri motive etmek için derneğinizin sosyal medya hesapları gibi sürekli yayın yaptığı mecraları kullanabilirsiniz. Facebook ve Instagram gibi büyük platformlarda paylaşacağınız fotoğraflar ile gönüllülerinizi takipçilerinize tanıtın. Yaptıklarından ve kattıkları değerden bahsedin. Bırakın gönüllüleriniz yapılan yorumları ve beğeni sayısını takip etsinler. Derneğinizi takip eden insanların yaptıkları yorumlar ve teşekkür cümleleri, motivasyonu hızla artıracaktır.

6. Siz De Onların Yanında Olun

Gönüllülerinizin derneğiniz çatısı altındaki faaliyetleri haricinde kendi hayatları olduğunu ve hayatın akışı içerisinde iyi ve kötü anlara sahip olduklarını unutmayın. Hastalık, cenaze, düğün ve benzeri hassas günlerde kendiniz katılmasanız da yanlarında olduğunuzu gösteren jestler yapın. Bu sayede fark edildiğini ve yanlarında olduğunuzu bileceklerdir.

Vakıf ve dernekler için gönüllüleri motive etmek hayati önem taşır. Tabii ki herkesi kişisel olarak tanımanıza imkân olmayabilir fakat Aidango sayesinde gönüllülerinize ait detaylı verilere sahip olabilirsiniz. Hangi gönüllünüzün ne gibi sorumluluklar yüklendiği, bu sorumlulukları ne ölçüde başardığı, kişisel verileri ve çok daha fazlasına Aidango modülleri aracılığı ile zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

Aidango, Türkiye’nin dernekler için hazırlanmış tek ERP yazılımı olarak, gönüllüleri motive etmek için ihtiyaç duyabileceğiniz verilerin yanı sıra derneğinizi yönetirken ihtiyaç duyacağınız tüm bileşen ve hizmetleri sunan toptan bir çözümdür.

Share

Other Blog Posts

Yabancı Dernek ve Vakıfların Türkiye’de Şube Açması

Yabancı Dernek ve Vakıfların Türkiye’de Şube Açması

Yabancı dernek ve vakıfların Türkiye’de şube ve temsilcilik açması için gerekli prosedürler Dernekler Kanunu ve Dernekler yönetmeliği hükümlerince ...

Sms Bağış Sistemi

Sms Bağış Sistemi

Sms İle Bağış Nedir ? Vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından sosyal sorumluluk, doğal afet ve benzer durumlarda ihtiyaç sahiplerine ...

Dernek Muhasebe Programı

Dernek Muhasebe Programı

Günümüzde dernek muhasebesi için özel olarak geliştirilmiş yazılımlar ile dernek yönetimi çok daha basit bir hale geldi. Dernek muhasebe programı, ...